کسب و کار در منزل : یک راه‌حل ساده برای استفاده از رکود اقتصادی

کسب و کار در منزل و کارآفرینی در منزل به عقیده اقتصاددانان یک راه آسان و ارزان برای خوداشتغالی و رهایی از مشکلات اقتصادی است.

معمولا  شرایط بد اقتصادی به قفل شدن درهای فضای کسب و کار و بیکاری افراد می‌انجامد، بررسی‌ها نشان می‌دهند که رکود اقتصادی یک ضرورت برای کارآفرین ایجاب می‌کند که فرد به دلیل نیاز برای ایجاد درآمد – پس از توقف منبع درآمدش و از دست دادن شغل خود – به خلق یک موقعیت جدید کسب و کار بپردازد.

رابرت دبلیو فرلی استاد دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید در طول رکود بزرگ در امریکا بیش از ۸ میلیون شغل از دست رفت. بنابراین مردم تصمیم گرفتند که یک کسب و کار جدید را آغاز کنند و این شوک شدید به نیروی کار باعث ایجاد و در پی آن افزایش کارآفرینی شد.

بنابراین افزایش سریع بیکاری، در دسترس بودن کارکنان تازه بیکار شده و کمبود نیروی جایگزین باعث ایجاد کارآفرینی در منزل می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که نبود فرصت‌های بهتر اشتغال و شرایط کساد کاری باعث تشکیل کسب و کارهای جدید می‌شود. همچنین مردم به راه‌اندازی کسب و کار در منزل یا کسب و کار خانگی و ابتکار در فضای کسب و کار روی آورده‌اند.

 

گزارش بنیاد کافمن هم استدلال می‌کند که رکود اقتصادی عمیق و بیکاری حاصل از آن در سال ۲۰۰۹ منجر به راه‌اندازی کسب و کارهای بسیار زیادی شد به طوری که کارآفرینی در منزل در طول ۱۴ سال اخیر بسیار قابل توجه بود و سال کارافرینی لقب گرفت.

 

در واقع شاید رکود باعث می‌شود افراد به دنبال رویاهای کارآفرینی خود بروند. چیزی که در شرایط متعادل اقتصادی هرگز به آن فکر هم نمی‌کرده‌اند و در لاک شغلی خود فرورفته بودند. تغییر شرایط باعث می‌شود برای بازسازی اقتصاد زندگی‌شان به نوآوری و کشف استعدادهای‌شان روی آورند.

رکود اقتصادی باعث افزایش هزینه‌ها، ریسک، استرس، عدم اطمینان و شکست در کسب و کار و کاهش استخدام و در واقع بیکاری می‌شود. افرادی که به دنبال کارآفرینی در منزل هستند چه از سر نیاز و یا چه بر اثر استفاده از یک فرصت، از این شرایط سخت  استفاده می‌کنند. حتی تحقیقات نشان می‌دهد که افراد در مناطق روستایی در دوره‌ی رکود برای تبدیل شدن به یک خوداشتغال و کارافرین انگیزه بیشتری دارند. در واقع افراد با درآمد سالانه زیر ۵۰ میلیون تومان و یا دارای شغل پاره‌وقت بیشتر در مسیر کارافرینی قرار گرفته‌اند.

 


 

کارآفرینی در منزل و خلاقیت زنان ، راه‌حل نهایی برای مبارزه با بیکاری و رکود اقتصادی

کارآفرینی در منزل

به گزارش گاردین، پس از بحران بیکاری شدید و رکود اقتصادی در اسپانیا که به بیکاری بسیاری از افراد خصوصا زنان منجر شد، زنان اسپانیایی به دنبال یک راه‌حل برای مبارزه با رکود و شرایط سخت آن زمان، به کشف رگه‌های کارآفرینی در خود پرداختند که همین امر منجر به رکورد عجیب ۸۰۰ هزار کسب و کار جدید در طول ۵ سال انجامید.

آنان از بحران اقتصادی به عنوان شانس خود برای یافتنن یک شغل دیگر بهره جستند و ایده‌های جدید و خلاقیت‌های بسیاری را روانه‌ی بازار کار کردند.

زنان اسپانیایی پس از این‌که از شغل خود برکنار شدند، در اولویت‌های کاری خود تجدیدنظر کردند و سعی کردند به جای پس‌رفت به سمت جلو پیش بروند.

آنان ایده‌های جدیدی به کار بستند. نظیر این‌که اتاق نشیمن منزل خود را تبدیل به یک بنگاه اقتصادی کوچک کردند؛ یا مدرسه‌های کوچک خصوصی دایر کردند و یا کسب‌ و کار جدیدی را در رابطه با نیازمندی‌های مادران باردار راه‌اندازی کردند.

ادامه‌ی این روند باعث شد سرمایه‌گذاران بسیاری به فعالیت‌های آنان علاقمند شوند و حاضر به سرمایه‌گذاری در کسب و کار آنان شوند.

 

جوآن تورنت رییس دانشکده‌ کسب و کار دانشگاه کاتالونیا در این باره معتقد است که بحران مالی به زنان اجازه داد به طور جدی تبدیل به یک کارافرین شوند. این چیزی بود که آنان هرگز تا قبل از آن فکر نکرده بودند. درواقع در دهه‌های گذشته پیشرفت زنان اسپانیایی در فضای کسب و کار چیزی کمتر از ۲۰% بوده است. این در حالی است که با تجزیه و تحلیل ارقام مشابه در طول دوره‌ی بحران اقتصادی نتیجه‌ای شگفت‌آور حاصل شده است. این نتیجه گیری نشان میدهد تعداد کسب و کار ایجاد شده توسط زنان تقریبا دوبرابر یعنی به ۴۰% رسیده است.

درواقع بحران به آن‌ها یک راه جایگزین معرفی کرد. در بسیاری از مواقع مانع اصلی برای شروع یک کسب و کار و حرکت به سمت کارافرینی در منزل ، خانواده، دوستان، و همکاران سابق هستند. چرا که آنان هر لحظه انتظار شکست فرد را در هر کاری که به شکل نوآورانه‌ای شروع شده باشد می‌کشند و به نوعی یک مانع شیشه‌ای برای فرد به حساب می‌آیند. اما آنها راه خود را از طریق شکستن این سقف شیشه‌ای هموار کردند. زنان در این مسیر از شبکه‌های اجتماعی هم برای نوآوری در محصول و بازاریابی کلیدی برای محصولات و خدمات خود بهره‌ی شایانی برده‌اند.

 

 


بخوانید: مشاغل خانگی پردرآمد برای زنان

۵ کاری که خانم های خانه دار می توانند با آن درآمدزایی کنند.

مراحل شروع یک کسب و کار خانگی


 

۶ ایده‌ کاربردی برای کمک به کسب و کار و کارآفرینی در منزل

در این زمینه بنیاد کافمن از چندین ایده‌ی کاربردی برای کمک به تغییر شرایط رکود و حرکت به سمت نوآوری و در پی آن کسب و کار و کارآفرینی در منزل نام می‌برد.

 

۱. حرکت به سمت ساده‌سازی و اقتصاد سبز

توجه به اثرات زیستی کسب و کار علاوه بر تاثیر مثبت بر محیط و جامعه باعث کم شدن هزینه‌های بنگاه اقتصادی نیز می‌شود.

مثلا در حال حاضر به واسطه‌ی رکود اقتصادی قیمت سوخت وسایل نقلیه دچار تورم است. در این شرایط استفاده‌ی کمتر از سوخت و منابع انرژی و تمایل به وسایل نقلیه‌ دوستدار محیط زیست علاوه بر کمک به مبارزه با آلودگی هوا به کاهش هزینه‌ها نیز منجر می‌شود. یا استفاده از محصولات ارگانیک در رستوران‌ها که با یک نوآوری و ایده‌ی کارافرینانه افتتاح شده است می‌تواند ایده خوبی برای یک کسب و کار جدید باشد.

 

۲. از دیگران درخواست کمک و یاری داشته باشید.

در طول مسیر تبدیل شدن به کارآفرین از درخواست و پرسش از دیگران ابایی نداشته باشید.

 

۳. با اعتماد به نفس کامل به جذب سرمایه‌گذار بپردازید.

اگر شما به کسب و کارتان اعتقاد دارید، از دیگران بخواهید در این سرمایه‌گذاری شریک شما باشند و این مسیر کارآفرینی را با شما بپیمایند.

 

۴. از دیگران مشاوره بگیرید.

سعی نکنید چرخ را دوباره اختراع کنید بلکه از دیگران مشاوره بگیرید!  اگر به عنوان یک کارآفرین خودتان را منحصر به فرد می‌دانید، خلاق باشید و از هر راهی که به ذهن‌تان می‌رسد از دیگران کمک فکری بگیرید.

 

کارآفرینی در خانه

 

۵. با یک تیم همفکر و هماهنگ کار کنید!

سعی کنید با افرادی کار کنید که مثل شما فکر می‌کنند و می‌دانند که در این شرایط رکود اقتصادی و تورم، کسب و کار شما می‌تواند موفق شود.

 

۶. با علم روز دنیا هماهنگ باشید و کسب و کار در منزل را مبتنی بر علم راه بیندازید.

از وب‌سایت‌ها و شیوه‌های نوین دنیای کسب و کار بهره بگیرید و بدانید که پیشرفت فناوری همواره به شما در هر شرایطی حتی رکود کمک‌رسان است.

نهایتا به‌طور خلاصه می‌توان ابرازکرد که سه ویژگی کلی می‌تواند به افراد کمک ‌کند تا با روش‌های نوآورانه بر مشکلات ناشی از رکود غلبه کنند.

 

(۱) نگاه واقع‌بینانه به کسب و کار داشته باشید. شما باید مطمئن شوید که کسب و کارتان قوی و پرقدرت است تا به آن رغبت پیدا کنید. باید ظرفیت نوآوری را در خود ایجاد کنید.

(۲) یک مجمع از ایده‌های گوناگون اطرافتان داشته باشید. تجمع متفکران صاحب ایده همواره به راه‌حل‌های خردمندانه می‌انجامد. هر فرد جدید به منزله‌ی صدها ایده‌ی جدید است.

(۳) به نقاط قوت خود اعتماد کنید. دوره‌ی رکود اقتصادی زمان بسیار خوبی است برای کارآفرینان تا پیروان وفاداری برای خود ایجاد کنند.

در طول رکود که همه دچار پریشانی هستند. اگر شما به نقاط قوت خود آگاه باشید و نفوذ فوق‌العاده‌ای داشته باشید، پس از آن که اوضاع اقتصادی بهتر شد، روی اطرافیان‌تان تاثیر شگرفی خواهید گذاشت.

 


 

۶ توصیه برای راه اندازی کسب و کار در منزل

در ادامه ۶ شیوه‌‌ای را به شما معرفی خواهیم کرد، که در صورتی که تصمیم گرفته‌اید کارآفرینی در منزل داشته باشید و یک کسب و کار برای خودتان راه بیندازید، به شما کمک می‌کند تا کار کردن در خانه برایتان لذت‌بخش‌تر شود و با مشکلات کمتری روبرو شوید.

۱. از روی مُبل راحتی کار نکنید!

سعی کنید محلی را مخصوص به کارتان با تنظیم درجه حرارت و نور مهیا کنید.

۲. از ابزارهای مختلف استفاده کنید!

از اپلیکیشن و گجت‌های مناسب روی گوشی تلفن همراه یا تبلت خود کمک بگیرید تا در مدیریت زمان و مهارت خود موفق باشید و از هر جایی بتوانید کار خود را انجام دهید. شبکه های اجتماعی را دست کم نگیرید و حتما برای جذب مشتری از آنها استفاده کنید.

۳. همه چیز را پیش از شروع کار آماده کنید!

از سخت‌افزار‌های لازم (لپ‌تاپ، گوشی یا شارژ‌ر آن‌ها) تا بهترین اپلیکیشن و برنامه‌هایی که به متصل بودن دائمی شما کمک می‌کند (مثل اسکایپ، اسلک یا وایبر) را پیش از شروع به کار آماده کنید و سپس کار خود را آغاز کنید.

۴. مراقب سلامتی خود باشید!

نبود تمرین‌های ورزشی و حرکت نکردن زیاد در طول روز و همچنین در تماس نبودن با هوای تازه و البته دسترسی ساده و آسان به یخچال، خیلی راحت می‌تواند سلامتی شما در هنگام کار کردن در خانه به خطر بیندازد. سعی کنید حرکات ورزشی و تمرین‌های سلامتی داشته باشید.

۵. استراحت کنید!

سعی کنید وظایف خانه و وظایف کار خود را از یکدیگر تفکیک کنید و هر کدام را سر وقت خود انجام دهید و به مقدار کافی هم استراحت کنید.

۶. منظم باشید!

برنامه ریزی با ترلو

برای نظم داشتن در کار خود، می‌توانید از اپلیکیشن و سرویس‌هایی که به تازگی این وظیفه را به خوبی انجام می‌دهند مثل Trello یا اپلیکیشن‌های To-do list کمک بگیرید. از یک پیام‌رسان مناسب هم برای ارتباط با همکاران خود کمک بگیرید.

 

 

 

 

 

 


 

 

راه های کسب درآمد خانگی در مجله کسب و کار عمدکس

 

 

 

منبع: مجله اینترنتی بازده

 

 

Sending
User Review
4.5 (4 votes)

5 دیدگاه برای «کسب و کار در منزل : یک راه‌حل ساده برای استفاده از رکود اقتصادی»

 • نوامبر 15, 2019 در t 1:11 ق.ظ
  Permalink

  سلام
  مطلب عالی بود ، بخش آخر اپلیکشین ترلو رو من همیشه استفاده میکنم یامه ی شرکتی بودیم مدیرمون گیر بود روش ، در کل مطلب خوبی بود تشکر ♥

  پاسخ دادن
  • نوامبر 24, 2019 در t 3:28 ب.ظ
   Permalink

   سلام و روزتون بخیر ۳>
   دقیقا ترلو خیلی کاربردیه… ممنون از نگاهتون

   پاسخ دادن
 • آوریل 19, 2020 در t 2:16 ب.ظ
  Permalink

  مرسی خیلی خوب بود… واسه ما که اول راه کارآفرینی هستیم بیشتر بنویسید (من خشکبار تولید میکنم)

  پاسخ دادن
 • می 3, 2020 در t 4:29 ب.ظ
  Permalink

  عااالی بود . من یه ایده دارم اما کسیو ندارم همراهم باشه

  پاسخ دادن
  • می 3, 2020 در t 5:38 ب.ظ
   Permalink

   شرکت تو رویدادهای کارآفرینی بهتون قطعا کمک میکنه که افرادی با روحیه کارآفرینی پیدا کنید و ایده هاتون رو عملی کنین

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *