7 روشی که ایزو به توسعه کسب و کار شما کمک می کند.

7 روشی که ایزو به توسعه کسب و کار شما کمک می کند.

7 روشی که ایزو به توسعه کسب و کار شما کمک می کند.-بلاگ عمدکس

1396/12/20

نویسنده : شیدا بختیاری


احتمالاً به این موضوع فکر کرده اید که آیا گرفتن ISO  ارزش هزینه و دردسر گرفتن آن را دارد یا خیر؟

بر اساس مطالعات فراوان انجام شده باید بگوییم که بله قطعاً ارزش آن را دارد.

بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۹ ، ۹۸ درصد شرکت هایی که گواهینامه ایزو گرفته اند، آن را مفید یا بسیار مفید ارزیابی کرده اند. طی یک بررسی در سال ۲۰۱۲، درباره فواید گواهینامه ISO، از ۸۲ شرکت بررسی شده، عمده شرکت ها اذعان داشتند که صدور گواهینامه ایزو دارای مزایای زیادی در ابعاد عملیاتی، رضایتمندی مشتری و مشارکت کارکنان بوده است.

ایزابل لودو، مشاور موسسه BDC با ترغیب شرکت ها به داشتن ایزو می گوید:" داشتن ایزو برای شرکت، مانند پی ریزی پایه های محکم برای خانه است. می توانید با تکیه بر آن، کسب و کاری قوی تر و مستحکم ترایجاد کنید."

 

مزایای دریافت ایزو

ایزابل لودومزایای دریافت ایزو را این طور توضیح می‌دهد:

 ترویج شیوه های عملی درست  

استاندارد ایزو و دیگر استانداردها، به شما اجازه بهره مندی و استفاده از بهترین شیوه های کار در صنعت تان درسراسر دنیا را می دهد. این استانداردها شامل مراحل گوناگون کسب و کار، از مدیریت کیفیت گرفته تا عملکرد زیست محیطی، امنیت اطلاعات، ایمنی، مدیریت ریسک و سلامت می گردد.

 

کمک به تولید بیشتر

قرار گرفتن در چارچوب استانداردها، مستلزم وضوح فرآیندهای کسب و کار، ارائه تعریف روشن کسب و کار، مستندسازی آن و نظارت بر آن است. همچنین لازم است برای شرکت هدف گذاری کرده و مقدار پیشرفت تان را ارزیابی کنید. این کار برای داشتن یک کسب و کار ناب و تولید بیشتر ضروری است.

 

راضی نگه داشتن مشتریان

استانداردها با بهبود سیستم مدیریت شکایات، کنترل کیفیت و نظارت بر رضایت مشتری، مشتریان را رضایتمندتر می کنند. تحقیقات نشان می دهند که یکی از اصلی ترین مزایای دریافت ISO ، کاهش تعداد شکایات مشتریان است.

 

لودو می‌گوید: "هر کسب و کاری طبیعتا به مشتریان بیشتر نیاز دارد ولی اگر به رضایت مشتریانتان توجه نکنید،  تمام آنچه  خواهید داشت، مشتریان ناراضی بیشتر است."

مقاله نحوه رسیدگی به شکایات مشتریانرا بخوانید! 

 

بهبود درآمد 

صدور گواهینامه ها می تواند به افزایش حداقل درامد کسب و کارتان کمک کند.  بر اساس تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۵ بر روی ۹۲ شرکت، از هر ۵ شرکتی که گواهینامه ایزو را دریافت کرده اند، 3 شرکت، افزایش درآمد را تجربه کرده اند. افزایش درآمد در این شرکت ها به طور قابل توجهی بالاتر از شرکت های بدون گواهینامه مورد مطالعه بود.

بهترین عملکرد را شرکت هایی تجربه می کنند که تلاش مستمر برای بهبود عملیات تولید خود انجام می دهند. نه فقط قبل از دریافت گوهینامه ها. لودو می گوید: "دریافت گواهینامه ها سرمایه گذاری بسیار خوبی است، اما لازم است شما هم در ادامه کار تلاش کنید و منتظر دیدن نتایج آن باشید."

 

 دری به بازارهای جدید

استانداردها به شما امکان دسترسی به بازارهای جدید برای اراته محصولات و خدمات تان را می دهد. به عنوان مثال، ممکن است شما واجد شرایط قراردادهای دولتی باشید که مستلزم پیروی از استانداردهای خاصی هستند. یا شاید حتی بتوانید به زنجیره عرضه یک شرکت بزرگ تر یا یک پروژه بزرگ از حال حاضر خود متصل شوید. بسیاری از این استانداردها، در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده اند و این بدین معناست که با دریافت ISO در واقع اعتبار خود را در سراسر جهان بالا می برید.

 

 بالا بردن تعهد تیمی

پیروی از استانداردهای ISO می تواند در ایجاد نیروی کار پرانگیزه و کارآمد بسیار کمک کند. براساس تحقیقی در سال 2012، شرکت های دارای گواهینامه ایزو، بهبود محسوس در زمینه رضایت شغلی، گردش مالی، کاهش غیبت کارکنان، انگیزه شغلی کارکنان و ارتباط مدیران با کارکنان را گزارش می دهند.

فرایند صدور گواهینامه، مدیران و کارکنان شرکت را به منظور تلاش برای اهداف مشترک، با استفاده از فرآیندهای هم سو، هماهنگ می کند. به گفته لودو: "مدیران و کارکنان پس از اخذ گواهینامه ها، با تعهد بیشتری به  کسب و کار کمک می کنند."

 

 سازگاری با ابعاد مختلف کسب و کارها

گواهینامه ها برای کسب و کارهای با هر مقیاس مورد فایده قرار می‌گیرند. حتی  کسب و کارهایی  با تنها چند کارمند. کسب و کارهای کوچک تر گاهی اوقات به دنبال کسب گواهینامه ها می روند تا به کمک آن زنجیره تامین خود را بهبود ببخشند و بهترین شیوه ها را از ابتدا در روند عملیات خود پیش بگیرند.

 

منبع:  www.bdc.ca

 


برچسب‌ها :

نظرات درباره

لطفا برای گذاشتن نظر خود را درباره این محصول فیلد های زیر را پر نمایید


[ نظر شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد ]