راهکار های حمایت از تولید ملی و تولیدکنندگان داخلی

راهکار های حمایت از تولید ملی و تولیدکنندگان داخلی

راهکار های حمایت از تولید ملی و تولیدکنندگان داخلی-بلاگ عمدکس

1397/01/26

نویسنده : شیدا بختیاری


توسعه ملی در حوزه اقتصاد ، از جمله مباحث مهم و قابل توجهی است که تا کنون بحث های فراوانی را درمیان صاحبان نظر برانگیخته است. یکی از کلیدی ترین مباحث توسعه اقتصاد، روش افزایش تولید ملی کشورهاست. افزایش تولید داخلی کشور کمک شایانی به افزایش تولید ملی درسطح جهان می کند .

برای اینکه بشود درک درستی از مسئله پیدا کنیم و از تعارف و تکرار نیز پرهیز کنیم، در اولین گام باید معنای حمایت از تولید و سرمایه ملی و ضرورت آن را دانست.

دومین گام، ارائه راهکارهای به حقیقت پیوستن این شعار و موانع و مشکلات پیش روی آن است.

سومین گام نیز برنامه ریزی کارشناسانه و حرفه ای برای ورود به مراحل اجرا و تقسیم راه ها به بلند مدت و کوتاه مدت و همین طور اراده جدی برای غلبه به مشکلات و از سر راه برداشتن موانع مختلف است.

 

معنا و مفهوم تولید ملی:

شامل تمام محصولات و خدماتی است که حاصل کار آحاد مردم ایران است. تولید ملی کشور با بهره گیری از توان و تمامی امکانات مادی و معنوی و همچنین نیروی انسانی پدید می آید تا مردم جامعه را از تولیدات سایر کشورها بی نیاز کرده و همچنین جامعه جهانی را از تولیدات هر کشور بهره مند سازد.

تولید ملی ایران که با حمایت نیروی کار جوان و سرمایه های ایرانی رقم می خورد، گامی مهم است در جهت استقلال اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ما.

در تمام کشورهایی که رشد تولید ملی کشور به عنوان شاخصی با اهمیت در جهت توسعه و پیشرفت ملی تلقی می شود، همواره تلاش آن است که راه هایی مطلوب در جهت بهبود و شتاب هر چه بیشتر در توسعه آن ردیابی شود.

یکی از رویدادهای بسیار مهم در بررسی تولید ملی ایران، تغییر نگرش به موضوع می باشد. در همه برنامه های اولیه توسعه اقتصادی کشور، نگرش حاکم معمول بر بخش های اقتصادی نگرشی درون گرا تلقی می شده است. براساس این دیدگاه سنتی، هدف اصلی این مسئله بود که تمامی نیازهای ملت در داخل کشور فراهم شود، اما گذشت هرچه بیشتر زمان نشان داده است که نقاط ضعف موجود در تولیدات ملی و داخلی منجر به شکست دیدگاه سنتی درون گرا شده است. به همین خاطر، لازم است که نگرش برون گرا جانشین نگرش قبلی (درون گرا) گردد و فقط از این راه است که می توان به جایگاه جهانی اقتصاد ملی کشور دست یافت.

 

راه های فرهنگی و اجتماعی حمایت از تولید ملی:

 

مهمترین پیشنهادها برای حمایت از کار و تولید داخلی کشور نیز عبارتند از: 


تبیین اهمیت حمایت از تولید ملی در قالب بهره گیری از هنر، فیلم، نمایش، مقاله،… گسترش تولیدات رسانه ای و رادیو، تلویزیونی در باب اهمیت تولیدات داخلی.

 

محدود کردن تبلیغ کالاهای خارجی در اشکال گوناگون رسانه ای.

 

تسهیل و ارزان سازی تبلیغ کالاها و تولیدات ملی و داخلی.

 

ایجاد کسب و کارهایی با هدف حمایت از تولید ملی و محصولات داخلی به طرق مختلف

 

ایجاد مرکزی جهت تضمین کیفیت محصولات داخلی؛ که این مسئله باعث اصلاح نگرش مردم و برخی مسئولان به کیفیت محصولات داخلی خواهد شد. 


اجرای کامل قوانین مربوطه توسط دولت و نظارت سازمان بازرسی، مجلس و سایر نهادهای نظارتی بر خرید دستگاه های دولتی 

 

حمایت از تولیدکنندگان محصولات پرکاربرد و خانگی که به سادگی توانایی رقابت با رقبای خارجی را دارند. ( تولیدکنندگان داخلی)

 

کمک به تولید کنندگان داخلی برای تقویت بعد کیفی و خدمات پس از فروش و همچنین عزم و اراده جدی تولیدکنندگان در تامین نظر مثبت مصرف کنندگان

 

تکریم تولیدکنندگان و معرفی فعالان عرصه صنعت و تولید به عنوان پیشتازان عرصه پیشرفت و استقلال کشور جهت اصلاح نگرش ها و ایجاد فرهنگ عمومی صحیح در کشور 

 

اطلاع رسانی دولت از برنامه های حمایت از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران داخلی جهت اصلاح نگرش های قبلی و ایجاد فضای امن و مطمئن برای تولید و سرمایه گذاری 

 

منع دولت از واردات کالاهایی که برای پژوهش و تحقیقات و ایجاد توان تولید آنها در کشور بودجه صرف می شود- در یک دوره چند ساله- جهت توانمند سازی تولیدکنندگان داخلی برای حضور در بازارهای رقابتی 

 

اتخاذ سیاست تعرفه گذاری مناسب برای محصولات خارجی بعد از توانمند شدن تولیدکنندگان داخل جهت کمک به تولیدکنندگان در بازاریابی داخلی 

 

توجه به ایجاد بسترمناسب جهت رشد دانش و مهارت و افزایش بهره وری نیروهای کار 

 

توجه به بازاریابی بین المللی و تسهیل امکان دسترسی تولیدکنندگان به بازارهای خارجی و جهانی که این امر نیازمند تداوم سیاست های صادراتی است. 

 

اصلاح روش ها در نظام اداری و ساده سازی نظام های بروکراتیک اداری جهت سهولت تولید 

 

ایجاد امکان دسترسی تولیدکنندگان داخلی به ماشین آلات و فناوری های مورد نیاز جهت بهبود پایدار تولید در کشور از طریق در نظر گرفتن وام های کم بهره یا بدون بهره برای خرید ماشین آلات و کمک به تولیدکنندگان جهت راه اندازی مراکز تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی.

 

برگزاری مسابقات و جشنواره های فرهنگی پیرامون تولیدات ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی.

 

اعمال سیاست های تشویقی برای مجریان و حامیان تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی.

 

امید می رود که درکشورعزیزمان ایران با حمایت ازاین قشر کارافرینان کشور را به سوی توسعه بیشتر سوق دهیم.

 


منابع:

مقاله "بررسی تاثیر کارافرینی بر بهبود تولید ملی و توسعه اقتصادی در ایران" ، فرنگیس سمیعیانی، 1391

مقاله "استراتژی توسعه صادرات صنعتی و اثر آن بر تولید ملی" ، وحید مهدی نیا، 1377

hawzah.com